top of page
  • Zdjęcie autoraDaria Rychlik

Odciski palców w dowodach osobistych

W 2021r. wprowadzone zostaną zmiany w wyglądzie naszych dowodów osobistych. Dokument ten będzie zawierał więcej naszych danych osobowych, tym samym mając nas zabezpieczyć między innymi przez utrata naszej tożsamości i lepiej zabezpieczać dokumenty. Projekt ustawy dotyczący tej zmiany prawnej już jest w Sejmie. Wprowadzenie zmian planowane jest na sierpień 2021r.
Jakie zmiany są planowane?

Jak wskazuje tytuł artykułu przede wszystkim nowe dokumenty posiadać będą nasze odciski palców czyli dane biometryczne. Nie dotyczy to osób, które nie ukończyły 12 roku życia. Obok odcisków palców pojawi się na dokumencie także podpis posiadacza dowodu- jego wzór.


Jak wyglądać będzie proces wydawania dokumentów?

Zmianie ulegać będzie także proces wydawania dokumentu. Nie będzie można złożyć wniosku elektronicznie, bowiem podczas osobistej wizyty w urzędzie zobowiązani będziemy pozostawiać swoje odciski palców i podpis. Tylko osoby poniżej 12 roku życia, które odcisków składać nie beda mogą taki wniosek złożyć elektronicznie (opiekun prawny).


Przepisy przejściowe

Do dnia 26.07.2021r. będzie można składać jeszcze wnioski w wersji elektronicznej. od 2 sierpnia 2021r. obowiązują już nowe zasady. Na podstawie ustawy wszystkie dowody wydane przed wejściem w życie nowej ustawy beda nadal ważne i swobodnie możemy się nimi posługiwać do upływu ich ważności.


Facebook – https://www.facebook.com/pages/category/Legal/Kancelaria-Adwokacka-adw-Daria-Rychlik-Law-Office-1190332877818581/

Grupa na facebooku poświęcona prawu, biznesowi i zamówieniom publicznym- https://www.facebook.com/groups/1516954515138949/?ref=pages_profile_groups_tab&source_id=1190332877818581

Blog – https://www.kancelariaattorney.pl/blog

Strona – https://www.kancelariaattorney.pl/

e-mail: d.rychlik@kancelariaattorney.pl


11 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page