Daria Rychlik
Podwyższenie kapitału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Rozwijając prowadzoną działalność prowadzoną w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w pewnym momencie wspólnicy mogą podjąć decyzję o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki. Najczęściej rozpoczynając działalność spółki wspólnicy decydują się na najniższy kapitał, który zgodnie z prawem wynosi 5 000 zł. Przyczyną podwyższenia kapitału najczęściej jest rozwój spółki poprzez inwestowanie środków pieniężnych i niepieniężnych przez wspólników oraz chęć wprowadzenia do spółki inwestora.
Forma
Podwyższenia kapitału dokonać można poprzez utworzenie nowych udziałów w spółce, które obejmuje wspólnicy wnoszący środki an jego podwyższenie pieniężne lub niepieniężne lub wprowadzony inwestor. Drugą możliwością podwyższenia kapitału jest zmiana wysokości nominalnej jednego udziału. Decyzja należy do wspólników. W praktyce najczęściej spotykane jest podwyższenie kapitału poprzez utworzenie nowych udziałów i objęcie ich przez wspólników lub wspólnika.
Dokumenty
Na cały proces składa się przygotowanie kilku dokumentów. Najważniejszym jest uchwała Zgromadzenia Wspólników dotycząca podwyższenia kapitału spółki. Dokonać należy również zmiany treści umowy spółki. Te dokumenty trzeba sporządzić w formie aktu notarialnego. Powinny zostać również sporządzone powinny być również stosowne oświadczenia. Ostatnim etapem jest przygotowanie dokumentacji do sądu celem zgłoszenia tej zmiany w spółce w tym celu należy przygotować odpowiednie formularze i załączniki.
Zapraszam do zapoznania się z filmem na ten temat, gdzie wyjaśniam jak wygląda proces
Jeżeli masz pytanie lub potrzebujesz pomocy
zadzwoń tel: 7573 074 019
napisz : d.rychlik@kancelariaattorney.pl