top of page
  • Zdjęcie autoraDaria Rychlik

Prowadzisz biznes w formie spółki prawa handlowego? – zmiany w prawie elektroniczne postępowanie.


Zmiana terminu wejścia w życie elektronizacji - ustawa z dnia 16.12.2020 z zmianie ustawy Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw - panowany 1.07.2021


Elektronizacja dotyczy postępowania przed sądem rejestrowym

Co konkretnie wynika z nowelizacji:

1. Postępowanie przed sądem rejestrowym wyłącznie elektroniczne – posługiwać będzie można się podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym . W przypadku np. złożenia wniosku o rejestracje spółki należy zrobić będzie to elektronicznie.

2. Załączniki do wniosku sporządzone przez notariusza- np. zmiana umowy spółki, protokół walnego zgromadzenia ect. muszą być również sporządzone elektronicznie.

3. Załączniki pozostałe. W zasadzie z rejestracją każdej spółki lub zmiany związane jest przygotowanie dużej ilości załączników wymaganych prawem. To pozostaje niezmienne, ale dokumenty te będą musiały zostać zeskanowane i poświadczone przez notariusza , adwokata, radcę prawnego.

4. Opłaty obecnie jeżeli wniesiemy wniosek i zapomnimy o dokonaniu opłaty lub zrobimy to błędnie mamy możliwość uzupełnienia jej. Wraz z elektronizacją trzeba będzie w takiej sytuacji wnieść wniosek jeszcze raz.

5. Skarga – bardzo często zdarzają się przypadki kiedy trzeba złożyć skargę na orzeczenie referendarza, składana jest ona do sądu rejestrowego elektronicznie.

6. Akta spółki- będą podzielone na dwie części w przypadku spółek zarejestrowanych przed wprowadzeniem elektronizacji tzn. 1 lipca 2021 akta papierowe i elektroniczne zawierające nowe dane. Nowe spółki zakładane po elektronizacji tylko akta elektroniczne.


Instagram- rychlik.lawoffice

Facebook – https://www.facebook.com/pages/category/Legal/Kancelaria-Adwokacka-adw-Daria-Rychlik-Law-Office-1190332877818581/

Grupa na facebooku poświęcona prawu, biznesowi i zamówieniom publicznym- https://www.facebook.com/groups/1516954515138949/?ref=pages_profile_groups_tab&source_id=1190332877818581

Blog – https://www.kancelariaattorney.pl/blog

Strona – https://www.kancelariaattorney.pl/

e-mail: d.rychlik@kancelariaattorney.pl

5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page