top of page
  • Zdjęcie autoraDaria Rychlik

Ustawa legalizująca marihuanę i zmiany dotyczące konopi włóknistych w Sejmie

W dniu 20 kwietnia 2021r. w Sejmie złożono projekt ustawy o marihuanie. Projekt zawiera propozycje zmian prawnych w zakresie dotyczącym marihuany rekreacyjnej tj. zawierającej właściwości psychoaktywne, głównie poprzez THC, konopi włóknistych oraz marihuany medycznej dostępnej w aptekach.


Marihuana rekreacyjna


W tym zakresie projekt zakłada, aby posiadanie 4 gramów i 4 krzaków marihuany było legalne i nie podlegało karze. Natomiast posiadanie od 5-10 gramów podlegało tylko karze w postaci mandatu i stanowiło jedynie wykroczenie. Ponadto według projektu legalnym miałoby być uprawnianie konopi indyjskich na własny użytek - do 4 krzaków. W ocenie twórców projektu takie działania nie stanowiłyby złamania prawa. W tym zakresie dyskusyjne jest również to ile gramów produktu uda się z uprawy na własny pożytek maksymalnie pozyskać.


Konopie siewne


W zakresie konopi siewnych projekt zakłada zmianę obecnych przepisów prawa. Dla przypomnienia obecnie w Polsce można uprawiać konopie posiadające nie więcej niż 0,2 % THC. W projekcie proponuje się jej zwiększenie do 0,3 %. Proponuje się także zaniechania karania rolnika, którego rośliny przekroczą obecnie dozwolone stężenie. Proponuje się również aby osoby które chcą uprawiać ten rodzaj konopi nie musiały starać się o zgode, a jedynie powinny informować o tym państwo.


Marihuana medyczna


W zakresie dotyczącym marihuany medycznej projekt zakłada wiekszą jej popularyzacje. W szczególności chodzi o jej większą dostępność w aptekach i dofinansowanie leczenia marihuaną medyczną pacjentów z określonymi chorobami.


Jak potoczą się losu tego projektu jeszcze nie wiadomo. Z pewnością nie wszystkie postulaty będą miały okazje wejść w życie. Niemniej być może to będzie początek dyskusji w tym temacie.


Facebook – https://www.facebook.com/pages/category/Legal/Kancelaria-Adwokacka-adw-Daria-Rychlik-Law-Office-1190332877818581/

Grupa na facebooku poświęcona prawu, biznesowi i zamówieniom publicznym- https://www.facebook.com/groups/1516954515138949/?ref=pages_profile_groups_tab&source_id=1190332877818581

Blog – https://www.kancelariaattorney.pl/blog

Strona – https://www.kancelariaattorney.pl/

e-mail: d.rychlik@kancelariaattorney.pl


23 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page