top of page
  • Zdjęcie autoraDaria Rychlik

Zapowiadane zmiany prawa pracy

O zmianach w prawie mówi się już od jakiegoś czasu. W 2020r. wprowadzono w ramach ustawy tzw. covidowej wprowadzono regulacje dotyczące urlopów, pracy zdalnej. Obecnie nie ma jeszcze skrystalizowanej w postaci aktu prawnego nowelizacji prawa pracy lub nowej ustawy niemniej jednak między innymi z ministerstwa pojawiają się sygnały, że zmiany są nieuniknione i niedługo zostaną wprowadzone.Czego dotyczyć miałyby zmiany?

  1. Długości urlopu pracownika- temat polega obecnie dyskusji na forum Radu Dialogu Społecznego, gdzie trwa wymiana argumentów przedstawicieli pracowników i pracodawców. Istnieje pomysł przedłużenia dni urlopu z 26 dni do 31 dni. Nie wiadomo jeszcze czy taki wymiar urlopu będzie miał zastosowanie do wszystkich osób, czy tylko posiadających odpowiedni staż.

  2. Urlop zaległy- ta kwestia ma rownież zostać rozstrzygnięta. Istnieje pomysł, aby zaległy urlop przepadał lub pracownik był na niego wysyłany przez pracodawcę.

  3. Praca zdalna- planuje się wprowadzić kompleksową regulacje dotyczącą pracy zdalnej znacznie bardziej rozwiniętej niż ta w ustawie covidowej.

  4. Równość zarobków kobiet i mężczyzn bez względu an orientacje i płeć.


Warto też wspomnieć o zmianie już obowiązującej czyli karze dla pracodawców za nielegalne zatrudnianie osób obciążonych zobowiązaniami alimentacyjnymi. Obok tego należy też ewidencjonować umowy o dzieło - zgłoszenia do ZUS. Wydłużono również ważność badań okresowych pracowników.


Instagram- rychlik.lawoffice

Facebook – https://www.facebook.com/pages/category/Legal/Kancelaria-Adwokacka-adw-Daria-Rychlik-Law-Office-1190332877818581/

Grupa na facebooku poświęcona prawu, biznesowi i zamówieniom publicznym- https://www.facebook.com/groups/1516954515138949/?ref=pages_profile_groups_tab&source_id=1190332877818581

Blog – https://www.kancelariaattorney.pl/blog

Strona – https://www.kancelariaattorney.pl/

e-mail: d.rychlik@kancelariaattorney.pl

2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page