top of page
  • Zdjęcie autoraDaria Rychlik

Zielone zaświadczenie cyfrowe czyli paszport na czas pandemii

Zielone zaświadczenie cyfrowe tak nazwano tzw. paszport na czas pandemii, który planowany jest do wprowadzenia na terenie UE. Celem jego wprowadzenia jest zapewnienie obywatelom UE i członkom ich rodzin bezpiecznego podróżowania już w te wakacje. Wydawane będzie też obywatelom państw 3 mieszkającym na terenie UE. Zielone zaświadczenie cyfrowe ma być dowodem na to, że dane osoba została zaszczepiona przeciwko COVID-19, uzyskała wynik testu negatywnego oraz przeszła chorobę.Jak będzie wyglądać?

Ma mieć postać cyfrową lub papierową i zawierać kod QR czyli autentyczność i bezpieczeństwo. Planowane jest utworzenie portalu, w którym można będzie takie zaświadczenie weryfikować. Zostanie również skierowane do państwa członkowskich wsparcie we wdrożeniu zaświadczeń. To państwa UE będą decydować z których ograniczeń będzie takie zaświadczenie zwalniać podróżujących. Zaświadczenia będą wydawane bezpłatnie w języku państwa UE wydającego lub angielskim.


Jakie informacje będzie zawierać zaświadczenie?

- imię i nazwisko

- data urodzenia

- data wydania

- informacja na temat szczepionki, testu, powrotu do zdrowia

- indywidualny identyfikator


Zaświadczenie jest rozwiązaniem tymczasowym i zostanie zawieszone kiedy zdecyduje tak WHO. Obecnie pracuje się nad przyjęciem odpowiednich przepisów. ustalających wspólne ramy ich wydawania i interpretacji. Europejski organ ochrony danych czuwa nad tym by dane osobowe w ramach procedury zaświadczeń były przetwarzane zgodnie z prawem, w szczególności by nie doszło do dyskryminacji osób fizycznych. Podkreśla się, ż dane mają być przetwarzane w konkretnym celu i na podstawie jasno określonej podstawie prawnej.


Facebook – https://www.facebook.com/pages/category/Legal/Kancelaria-Adwokacka-adw-Daria-Rychlik-Law-Office-1190332877818581/

Grupa na facebooku poświęcona prawu, biznesowi i zamówieniom publicznym- https://www.facebook.com/groups/1516954515138949/?ref=pages_profile_groups_tab&source_id=1190332877818581

Blog – https://www.kancelariaattorney.pl/blog

Strona – https://www.kancelariaattorney.pl/

e-mail: d.rychlik@kancelariaattorney.pl
7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page